Przeskocz do treści

Zmora jesiennych dni – zimno na ustach

Pod zwrotem „zimno na ustach” kryje się opryszczka. Atakuje ona osoby w każdym wieku, bez względu na płeć. Przeziębienie? Stres? A może niekorzystne warunki atmosferyczne? To tylko kilka przykładów tego, co może przyczynić się do pojawiania opryszczki. Dowiedz się, jak chronić siebie i najbliższych!

„Zimno na ustach” to nieprzyjemna sprawa. Z medycznego punktu widzenia uznawana jest za defekt kosmetyczny. Dzieje się tak dlatego, że jest to schorzenie samoustępujące. Uogólniając, można powiedzieć, że trwa ona do 10 tygodni, niemniej jej przebieg, jak i leczenie zawsze jest indywidualną kwestią. Z uwagi na fakt, iż jest ona wysoce zakaźna, warto wiedzieć, jak przed zarażeniem można uchronić najbliższych oraz współpracowników.

Czy wiesz, że…

Opryszczka nie jest wcale problemem naszych czasów. Schorzenie to opisywane było już przez cywilizacje starożytne. Zarówno Egipcjanie, jak i Grecy próbowali dociec jej źródeł. Rozwój medycyny i prowadzenie badań na szeroką skalę pozwolił ostatecznie na sformułowanie wniosku, że wirus opryszczki uaktywnia się wówczas, gdy organizm jest osłabiony i jednocześnie narażony na działanie niekorzystnych warunków. Warto też podkreślić, że choć schorzenie to, jak wskazano powyżej, dotknąć może praktycznie każdego, powraca z różną częstotliwością. W niektórych przypadkach zakażenie nie powtarza się już nigdy.

Jakie są fazy opryszczki?

Większość z nas – w początkowym stadium, które zwie się fazą mrowienia – odczuwa ból lub swędzenie w miejscu, w którym pojawi się opryszczka. Często obszar ten jest zaczerwieniony. Nieco później pojawia się specyficzna grudka, która przekształca się w pęcherzyki. Pojawienie się strupka jest znakiem, że opryszczka powoli się kończy. Warto jednak pamiętać, że nie powinien być on dotykany, ani usuwany. W ten sposób można przenosić tak zwany szczep ustno-twarzowy HSV-1, który odpowiedzialny jest za wywoływanie opryszczki oraz wydłużyć okres leczenia.

Jak się bronić, jak nie zarażać?

Profilaktyka opryszczki powinna być szeroka. Z jednej strony należy unikać kontaktów z osobami, u których pojawiły się pierwsze objawy, z drugiej zadbać o higienę. Używanie tych samych naczyń, ręczników czy innych przedmiotów codziennego użytku może wywołać opryszczkę. Warto też zastosować specjalne maści i inne preparaty, które nabyć można w każdej aptece. Dodatkowo każdy dotknięty opryszczką powinien przede wszystkim zadbać o wzmocnienie swojego organizmu. Pomoże zażywanie produktów, które zawierają naturalne kultury baterii, jak i witamina C.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *