Przeskocz do treści

Opryszczka w ciąży. Powinnam się bać?

Zakażenie wirusem opryszczki wargowej nie jest szczególnie niebezpieczne dla ciężarnych kobiet i płodu. Groźnie robi się dopiero, gdy przyszła mama zarazi się opryszczką narządów płciowych. To schorzenie może zagrażać życiu dziecka!

Opryszczka wargowa w ciąży

Kobiety spodziewające się dziecka często skarżą się na uciążliwą opryszczkę pojawiającą się w okolicach ust i nosa. Dzieje się tak dlatego, że organizm ciężarnych jest bardziej podatny na infekcje, w tym na atak wirusa HSV-1 wywołującego to schorzenie. Na szczęście przyszłe mamy nie powinny się martwić. Zwykle wystarczy udać się do lekarza, który zaleci bezpieczne dla kobiet w ciąży leki.

Opryszczka narządów płciowych: prawdziwe niebezpieczeństwo dla dziecka

Ten typ opryszczki wywołuje wirus HSV-2. Możemy zakazić się nim drogą kontaktów płciowych. Przyjmuje się, że ok. miliard ludzi jest zakażonych tym typem wirusa, opryszczka narządów płciowych jest więc najczęstszym schorzeniem przenoszonym drogą płciową! Jest ono bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, zwłaszcza jeśli do zakażenia dojdzie w pierwszych sześciu miesiącach ciąży. W jej trakcie przeciwciała kobiety ochronią dziecko, ale do zakażenia może dojść podczas porodu, w momencie gdy noworodek przechodzi przez kanał rodny.

Zakażenie dziecka wirusem opryszczki narządów płciowych: konsekwencje

Nowo narodzony człowiek ma bardzo słaby układ immunologiczny, który nie radzi sobie z atakiem wirusów. Zakażenie HSV-2 może prowadzić do niebezpiecznych zmian w jego centralnym układzie nerwowym. Komplikacje, jakie mogą wystąpić, to m.in. zapalenie opon mózgowych i rogówki oka, zakażenie płuc, skóry oraz jamy ustnej.

Jeśli dojdzie do zakażenia, objawy pojawiają się zazwyczaj po kilku dniach od porodu. Opryszczkowe zmiany są widoczne na skórze i ustach dziecka, a następnie pojawiają się wymioty, obniżenie temperatury ciała i zmniejszenie apetytu. Nieleczone schorzenie prowadzi nawet do niebezpiecznego dla życia noworodka zapalenia mózgu.

Jak zapobiec zakażeniu dziecka?

Jeśli cierpisz na opryszczkę narządów płciowych, zacznij walczyć z wirusem jeszcze przed zajściem w ciążę. Koniecznie udaj się do lekarza, który zaleci właściwą terapię. Jeżeli jednak spodziewasz się już dziecka, najlepszym wyjściem będzie poród przez cesarskie cięcie. Można go uniknąć jedynie w sytuacji, gdy opryszczkowe zmiany występują w miejscach innych niż genitalia, gdyż istnieje niewielkie ryzyko zakażenia dziecka. Pamiętaj, nawet jeśli nie masz objawów, a podejrzewasz, że mogłaś zostać zakażona wirusem HSV-2, poinformuj o tym swojego lekarza.

1 thought on “Opryszczka w ciąży. Powinnam się bać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *