Przeskocz do treści

Opryszczka: co zrobić, by nie wróciła

W końcu udało ci się pozbyć nieestetycznych owrzodzeń wokół ust? Nie ciesz się zbyt długo – opryszczka wargowa lubi wracać. Co zrobić, by zapobiec jej nawrotom?

Dlaczego opryszczka wargowa lubi się odnawiać?

Opryszczkę wywołuje wirus HSV-1, który dostaje się do naszego organizmu najczęściej w dzieciństwie przez kontakt z zakażonym drogą kropelkową, a zatem poprzez m.in. pocałunki czy dzielenie naczyń bądź sztućców. Medycyna nie wymyśliła jeszcze leku, który mógłby całkowicie go zniszczyć.

Wirus zatem żyje w nas w uśpieniu do momentu, aż dojdzie do osłabienia układu immunologicznego. Może dojść do tego przy innej infekcji organizmu, podczas miesiączki, z powodu narażenia na stres czy po wyziębieniu organizmu. Gdy zaatakuje, pozostaje nam łagodzenie objawów i ewentualne próby przyspieszenia procesu ustępowania choroby. Nie jesteśmy też w stanie zapewnić sobie stuprocentowej ochrony przed jej nawrotem.

Metody ochrony przed nawrotami opryszczki

Skoro jednak wirus atakuje osłabiony organizm, próbujmy wzmocnić mechanizmy obronne naszego ciała:

  • Po pierwsze, ubierajmy się ciepło. Jeśli często marzniemy, wytwarzamy dodatkową energię potrzebną do ogrzania ciała, co wywoła deficyt energetyczny, czyli zmęczenie, a organizm stanie się bardziej podatny na infekcje. Przegrzanie organizmu również może być niebezpieczne, dlatego najlepiej ubierać się „na cebulkę”, by móc dostosować liczbę warstw odzieży w zależności od temperatury otoczenia.
  • Odżywiajmy się zdrowo. Wzbogaćmy dietę o pełnowartościowe produkty, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Uwaga: uważa się, że wysiewy opryszczki może wywołać arginina, substancja, którą zawierają takie produkty, jak czekolada, orzechy, ziarna zbóż czy piwo. Jeśli więc zmagamy się z nawrotami opryszki, unikajmy ich spożywania.
  • Podczas ataków wirusa przestrzegajmy zasad higieny. Pod żadnym pozorem nie dotykajmy, ani nie przebijajmy powstałych wokół ust pęcherzyków – w ten sposób często HSV-1 dostaje się do oka, wywołując niebezpieczne uszkodzenie rogówki i spojówki.
  • Zadbajmy o ogólny stan naszego zdrowia. Uprawiajmy aktywność fizyczną przynajmniej trzy razy w tygodniu po pół godziny. Postarajmy się spędzać więcej czasu na powietrzu, co zahartuje organizm i uodporni go na ataki różnych drobnoustrojów. Wysypiajmy się: niewystarczająca ilość snu to jeden z podstawowych powodów osłabienia układu immunologicznego. Na wakacjach ograniczmy opalanie, ponieważ promienie UV także mogą być przyczyną pojawienia się opryszczki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *