Opryszczka: co zrobić, by nie wróciła
10

A A A

W końcu udało ci się pozbyć nieestetycznych owrzodzeń wokół ust? Nie ciesz się zbyt długo – opryszczka wargowa lubi wracać. Co zrobić, by zapobiec jej nawrotom?

Dlaczego opryszczka wargowa lubi się odnawiać?

Opryszczkę wywołuje wirus HSV-1, który dostaje się do naszego organizmu najczęściej w dzieciństwie przez kontakt z zakażonym drogą kropelkową, a zatem poprzez m.in. pocałunki czy dzielenie naczyń bądź sztućców. Medycyna nie wymyśliła jeszcze leku, który mógłby całkowicie go zniszczyć.

Wirus zatem żyje w nas w uśpieniu do momentu, aż dojdzie do osłabienia układu immunologicznego. Może dojść do tego przy innej infekcji organizmu, podczas miesiączki, z powodu narażenia na stres czy po wyziębieniu organizmu. Gdy zaatakuje, pozostaje nam łagodzenie objawów i ewentualne próby przyspieszenia procesu ustępowania choroby. Nie jesteśmy też w stanie zapewnić sobie stuprocentowej ochrony przed jej nawrotem.

Metody ochrony przed nawrotami opryszczki

Skoro jednak wirus atakuje osłabiony organizm, próbujmy wzmocnić mechanizmy obronne naszego ciała:

 • Po pierwsze, ubierajmy się ciepło. Jeśli często marzniemy, wytwarzamy dodatkową energię potrzebną do ogrzania ciała, co wywoła deficyt energetyczny, czyli zmęczenie, a organizm stanie się bardziej podatny na infekcje. Przegrzanie organizmu również może być niebezpieczne, dlatego najlepiej ubierać się „na cebulkę”, by móc dostosować liczbę warstw odzieży w zależności od temperatury otoczenia.
 • Odżywiajmy się zdrowo. Wzbogaćmy dietę o pełnowartościowe produkty, które dostarczą nam wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Uwaga: uważa się, że wysiewy opryszczki może wywołać arginina, substancja, którą zawierają takie produkty, jak czekolada, orzechy, ziarna zbóż czy piwo. Jeśli więc zmagamy się z nawrotami opryszki, unikajmy ich spożywania.
 • Podczas ataków wirusa przestrzegajmy zasad higieny. Pod żadnym pozorem nie dotykajmy, ani nie przebijajmy powstałych wokół ust pęcherzyków – w ten sposób często HSV-1 dostaje się do oka, wywołując niebezpieczne uszkodzenie rogówki i spojówki.
 • Zadbajmy o ogólny stan naszego zdrowia. Uprawiajmy aktywność fizyczną przynajmniej trzy razy w tygodniu po pół godziny. Postarajmy się spędzać więcej czasu na powietrzu, co zahartuje organizm i uodporni go na ataki różnych drobnoustrojów. Wysypiajmy się: niewystarczająca ilość snu to jeden z podstawowych powodów osłabienia układu immunologicznego. Na wakacjach ograniczmy opalanie, ponieważ promienie UV także mogą być przyczyną pojawienia się opryszczki.

 

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Opryszczka: co zrobić, by nie wróciła Nina

  Nie znam tego leku, to jakaś nowość? W jakiej jest postaci?

  Odpowiedz

 2. Re: Opryszczka: co zrobić, by nie wróciła jagna

  Najlepszy w walce z opryszczką jest vaciclor. Sama go stosowałam i mogę go polecić. Bardzo skutecznie i szybko likwiduje problem.

  Odpowiedz

   • Re: Opryszczka: co zrobić, by nie wróciła jagna

    To tabletki na opryszczkę, na receptę. Lekarz mi go przepisał. Wzięłam 2 dawki i opryszczka zniknęła.

    Odpowiedz

    • Re: Opryszczka: co zrobić, by nie wróciła Malina

     A dużo takie tabletki kosztują? Jak skuteczne to pewnie drogie, co?

     Odpowiedz

 3. Re: Opryszczka: co zrobić, by nie wróciła blondboard

  Ja nie zauwazam zwiazku miedzy oslabieniem, przegrzaniem, zmarznieciem, ani piciem piwa. Najbardziej to jakies podraznienia skory, otarcia powoduja nawroty tego paskudztwa-opryszczki.

  Odpowiedz