Przeskocz do treści

Objawy opryszczki narządów płciowych

Opryszczka narządów płciowych jest jedną z najpowszechniejszych chorób wenerycznych. Sprawdź, jakie wywołuje objawy i nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli zauważysz je u siebie.

Opryszczka wargowa to uciążliwe, ale z reguły niegroźne schorzenie wywoływane przez wirusa HSV-1. Nie wszyscy wiedzą, że inny typ tego wirusa, HSV-2, może zaatakować nasze narządy płciowe. To bolesna i przykra przypadłość, na którą cierpi aż 20 proc. (!) populacji.

Kogo atakuje wirus opryszczki narządów płciowych?

Podobnie jak w przypadku wirusa HSV-1, na ten typ drobnoustroju współczesna medycyna nie zna jeszcze lekarstwa. Oznacza to, że jeśli wirus dostanie się do naszego organizmu, zostanie w nim do końca naszego życia. Możemy jedynie łagodzić objawy, jeśli nas zaatakuje, i nie dopuszczać do nawrotów choroby.

Na zakażenie wirusem HSV-2 bardziej narażone są kobiety między 18. a 28. rokiem życia, czyli znajdujące się w grupie najbardziej aktywnych seksualnie. Ryzyko zakażenia wzrasta u osób uprawiających seks bez zabezpieczenia, ale należy pamiętać, że prezerwatywy nie chronią w 100 procentach przed infekcjami wirusowymi.

Objawy opryszczki narządów płciowych

Pierwsze symptomy ataku wirusa pojawiają się najczęściej między 4. a 7. dniem po odbyciu stosunku seksualnego z zakażonym. Zaczynamy odczuwać swędzenie, ból lub mrowienie oraz zaczerwienienie w okolicy genitaliów. Następnie pojawiają się małe, bolesne pęcherzyki, które po pewnym czasie pękają zmieniając się w owrzodzenie. Zmianom na skórze mogą towarzyszyć trudności z oddawaniem moczu, gorączka, bóle mięśniowe oraz ogólne osłabienie i złe samopoczucie.

U mężczyzn zmiany skórne pojawiają się najczęściej na trzonie penisa i prąciu oraz na napletku. U kobiet – na wargach sromowych, łechtaczce, na szyjce macicy i w pochwie. Po odbyciu stosunku analnego zakażeniu mogą ulec również okolice odbytu. W poważniejszych przypadkach zmiany obejmują także skórę ud i pośladków.

Objawy te zwykle ustępują po ok. 10 dniach. Na szczęście pękające pęcherze nie pozostawiają blizn na skórze, a u połowy zainfekowanych choroba nigdy nie powraca. Jeśli jednak zdarzy się jej nawrót, symptomy są najczęściej łagodniejsze i nie obejmują już bólów mięśni czy gorączki.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Jeśli zauważasz u siebie wyżej wymienione objawy, natychmiast skonsultuj się ze specjalistą. Leki przeciwwirusowe pomogą szybciej pozbyć się uciążliwych objawów i zminimalizują ryzyko powikłań. Mogą także zapobiec przyszłym nawrotom choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *