Przeskocz do treści

Mam opryszczkę. Kiedy do lekarza?

Opryszczka ustna jest uciążliwa i ma tendencję do nawrotów, z reguły jednak nie wywołuje poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Kiedy nadchodzi moment, gdy domowa kuracja nie wystarcza i powinniśmy udać się do lekarza?

Wirus HSV-1 wywołujący opryszczkę, może trwać w naszym organizmie w uśpieniu przez lata. Atakuje, jesteśmy osłabieni, chorujemy, jesteśmy narażeni na silny stres albo mocno przemarzniemy. Zakażenie objawia się najczęściej wystąpieniem zmian skórnych w okolicach ust oraz nosa, poprzedzonych świądem i mrowieniem.

Zazwyczaj opryszczka nie wymaga interwencji lekarza. Ważne, by zareagować jak najszybciej i aplikować na chore miejsca maści ze środkiem antywirusowym, przyklejać specjalne plastry lub stosować domowe sposoby na opryszczkę, których nasze babcie znają całe mnóstwo.

Niepokojące objawy

Czasami jednak zakażenie HSV-1 nie przebiega tak bezproblemowo. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują w ciągu 10 dni, mimo stosowania środków leczniczych. Może to wskazywać na bakteryjne zakażenie skóry, na które lekarz przepisze maści zawierające antybiotyki.

Powodem do niepokoju są również częste nawroty. Jeśli opryszczka pojawia się częściej niż dwa razy w roku, należy przeprowadzić kurację doustnymi środkami antywirusowymi, które osłabią wirusa i zmniejszą częstotliwość powrotów choroby.

Niestety, wirus opryszczki może też wywołać naprawdę poważne komplikacje zagrażające naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jeśli zauważysz, że stałeś się nagle wrażliwy na światło i bolą cię oczy, być może wirus zaatakował śluzówki oczu, co może doprowadzić do zapalenia rogówki, a nawet do ślepoty!

Bardzo poważnym powikłaniem przy zakażeniu HSV-1 jest opryszczkowe zapalenie mózgu. Pierwszym objawem schorzenia jest wysoka gorączka, powyżej 38 stopni Celsjusza. Następnie pojawiają się zawroty głowy, drgawki, zaburzenia świadomości, a nawet niedowład kończyn. Jeśli zauważymy u siebie te symptomy, musimy natychmiast udać się do szpitala z oddziałem neurologicznym, w celu wykonania badania tomograficznego oraz EEG. Leczenie polega na dożylnym podawaniu acyklowiru, jedynego leku, który powstrzymuje rozmnażanie się HSV-1.

Jestem w ciąży i mam opryszczkę. Czy to niebezpieczne?

Podczas ciąży organizm kobiety jest szczególnie podatny na infekcje. Wtedy też może dojść do pierwszego uaktywnienia się wirusa HSV-1. W takiej sytuacji, nawet jeśli objawy nie wskazują na to, by miały wystąpić poważniejsze powikłania, należy udać się do lekarza. Zaleci on środek, który jest w pełni bezpieczny dla ciężarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *