Przeskocz do treści

Domowe sposoby na opryszczkę

Jeśli na naszych wargach pojawiły się nieestetyczne, bolesne pęcherzyki i ranki, najprawdopodobniej staliśmy się ofiarami wirusa HSV-1. Jak wygrać walkę z drobnoustrojem?

Kiedy do apteki?

Jeśli wiemy, że opryszczka nas atakuje, czyli czujemy wokół ust charakterystyczne mrowienie i swędzenie, skuteczną metodą walki z nią mogą być dostępne w aptece, bez recepty plastry na opryszczkę. Zadziałają jednak tylko wtedy, gdy opryszczka jeszcze się nie pojawiła. Gdy jest w bardziej zaawansowanym stadium, z leków dostępnych w aptece pomogą już tylko maści ze środkami antywirusowymi. Możemy jednak spróbować znanych od wieków sposobów domowych, które często są równie skuteczne!

Cebula

Nasze babcie radziły przykładać plastry cebuli na chore miejsce. I słusznie, bo sok z cebuli ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Okład trzeba zmieniać jak najczęściej.

Czosnek

Właściwości lecznicze czosnku są znane nie od dziś. Radzi sobie również w walce z opryszczką. Przykładajmy regularnie na chore miejsce przekrojony ząbek świeżego, soczystego czosnku, a szpecące wykwity wokół ust szybciej znikną.

Cytryna

Cytryna ma właściwości antyseptyczne oraz odkażające. Aby pokonać opryszczkę, należy przykładać od czasu do czasu plasterek cytryny na chore miejsce.

Miód

Okłady z miodu także pomogą pozbyć się opryszczki. Aby zwiększyć ich skuteczność, można dodać do niego kilka kropli tranu.

Soda oczyszczona

W celu przygotowania lekarstwa z wodorowęglanu sodu, dodajmy do niego kilka kropel wody, a powstałą w ten sposób miksturę nałóżmy na chore miejsce. Soda oczyszczona łagodzi wysypkę i różnego rodzaju stany zapalne. Jeśli nie masz pod ręką samej sody, możesz zastosować zawierający ją proszek do pieczenia.

Pasta do zębów

Fluor zawarty w większości dostępnych powszechnie na rynku past do zębów działa toksycznie na opryszczkę. Nałóż przed snem odrobinę pasty na chore miejsce. Nie wybieraj jednak pasty z bardzo dużą zawartością fluoru.

Inne, mniej znane sposoby

Najprostszym remedium na opryszczkę jest przyłożenie na kilka minut do ust kostki lodu. Niektórzy zalecają również przykładanie torebki herbaty po wcześniejszym zanurzeniu jej w gorącej wodzie. Skuteczność środków antywirusowych zwiększy z kolei olej goździkowy oraz mieszanka sporządzona z olejku bergamotki i olejku eukaliptusowego.

Pamiętaj, że pojawienie się opryszczki oznacza zwykle, że układ odpornościowy twojego organizmu jest osłabiony. Staraj się jeść więcej świeżych warzyw, owoców oraz innych produktów bogatych w żelazo, cynk i witaminy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *