Przeskocz do treści

Czego nie można robić, gdy ma się opryszczkę?

Pojawiająca się na czerwieni wargowej opryszczka nie jest niczym przyjemnym. Oprócz nieestetycznego pęcherzyka, który potem przeradza się w krostę, a następnie w strupek, obowiązują także pewne ograniczenia w pielęgnacji oraz codziennych zachowaniach. Sprawdź, czego stanowczo nie można robić w okresie manifestacji opryszczki.

Zapobieganie dalszemu zakażeniu

Aby nie zarażać bliskich, osoba, która cierpi na opryszczkę, powinna unikać kontaktu ze skórą lub ustami innych ludzi. Jest to niezbędne w momencie, gdy choroba jest w formie aktywnej, a więc w czasie, gdy zmiana skórna ma postać pęcherzyka i krostki. W chwili, gdy przerodzi się ona w przysychający strupek, wirus nie jest już aktywny.

Do zachowań minimalizujących ryzyko zakażenia należą nie tylko ograniczenie kontaktu bezpośredniego, ale także zakaz korzystania ze wspólnych artykułów higienicznych wielorazowego użytku (takich jak na przykład ręczniki). Kontakt z wirusem innej osoby u kogoś, kto jest już zarażony wirusem opryszczki, jest potencjalnie bezpieczny. Może jednak wywołać wysiew zmian skórnych u owej osoby, szczególnie jeśli oboje są zarażeni odmiennym serotypem wirusa.

Opryszczka wargowa inaczej mowiac Zimno

Uwaga na najmłodszych!

Najbardziej niebezpieczne jest zarażenie opryszczką u małych dzieci – noworodków i niemowląt. Są one pozbawione bariery ochronnej w postaci własnych przeciwciał, a ich system immunologiczny nie jest jeszcze przystosowany do walki z żywym wirusem. Małe dzieci są wyjątkowo narażone na kontakt z ustami innych osób (pocałunki ze strony rodziny), dlatego powinno się szczególnie uważać na rozwijające się objawy i starać się unikać kontaktu bezpośredniego z dzieckiem w momencie pojawienia się pierwszych symptomów opryszczki (zaczerwienienie, swędzenie lub mrowienie). U najmłodszych istnieje bowiem ryzyko rozwoju nie tylko zmiany na ustach, ale także wystąpienia infekcji różnych innych części ciała – głównie górnych dróg oddechowych i jamy ustnej, ale także bardzo niebezpiecznego zapalenia mózgu.

Zakaz dotykania

Mimo iż opryszczka wargowa jest zjawiskiem nieprzyjemnym i wywołującym uczucie swędzenia oraz potrzebę dotykania okolic ciała, w których występuje, najlepiej jest całkowicie tego unikać. Przez takie działania uniemożliwiamy opryszczce prawidłowe zagojenie się i spowalniamy tylko proces naturalnego zaniku objawów chorobowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *